Grup Yatırım Uygulaması

Bir DCA stratejisini uygulayan bir grup yatırım uygulaması oluşturmak için valuepools'un özelliklerini nasıl kullanırsınız?

Böyle bir uygulama oluşturmak için aşağıdaki özelliklere ihtiyacınız olacaktır:

  • Kullanıcıların yatırımlarını toplama yeteneği

  • Hangi varlıklara yatırım yapılacağı konusunda birlikte karar verebilme yeteneği

  • Yatırım fonlarını dağıtma yeteneği

  • Yatırımlardan elde edilen karları dağıtma yeteneği

Nasıl Çalışır?

Öncelikle DCA yatırım stratejisi, belirli varlıklara düzenli olarak yatırım yapmayı içerir, varlıkların düşük veya yüksek olup olmadığına bakılmaksızın.

Bunu grup olarak yapmanın yolu, kullanıcıların düzenli olarak fonları kilitlemeleridir, periyodik olarak veya değil. Diyelim ki valuepool her ay 1000 Ethereum satın almayı kararlaştırır.

Her ay, satıcılar valuepool'a, 1000 Ethereum'u bir miktar X valuepool'un token'ı karşılığında satın almak için anlaşma teklif ederler. Bunu yapmak için, 1000 Ethereum'u rüşvet olarak kilitleyip valuepool'dan çekmek istedikleri token'ı ve bu karşılığında çekmek istedikleri miktar X'i girerek teklifler oluştururlar. Ekstra bilgileri de teklifin içeriğine ekleyebilirler.

Valuepool oylama yapar ve tekliflerine onay verirse, istenen token'ın belirtilen miktarını çekebilirler ve valuepool'un üyeleri 1000 Ethereum'u kilitleyip onları valuepool'a gönderebilirler.

Aksi takdirde, satıcılar rüşveti kilitleyebilir ve 1000 Ethereum'u geri alabilirler.

Diyelim ki satıcı 1, valuepool'a bazı Ethereum satmak istiyor, eğer valuepool'un token'ı USD tFIATs ise, 1000 Ethereum için 2 milyon USD tFIATs fiyat öneren bir teklif oluşturur.

Bu, bir oylama sürecinden geçecek (ki bu süre, valuepool'un süresine bağlıdır) ve üyeler satın almayı kabul ederse, satıcı 1 fonları valuepool'dan çekebilir ve rüşveti kilitleyebilir, bu da otomatik olarak 1000 Ethereum'u valuepool'a gönderecektir.

Rüşveti kilitlemek, rüşveti satıcıya veya valuepool'a gönderir. Herkes, rüşvetin teklifin oylama penceresi kapandıktan sonra herhangi birini kilitleyebilir.

Bu süreç, sadece blok zinciri üzerindeki tokenlarla sınırlı değil, aynı zamanda hisse senetleri için de geçerlidir. Bu durumda, satıcı valuepool'dan fonları çekecek ve valuepool adına hisse senedini satın alacaktır. Satıcı güvenilir olmalı ve/veya güvenilirliği garanti etmek için yeterli büyüklükte bir ödül dengesine sahip olmalıdır.

Last updated